#3 De juiste motivatie

Om uit een online community foresights te halen zijn er 6 belangrijke Key Success Factors. In dit artikel aandacht voor nummer 3: de juiste motivatie

Tekst gaat verder onder de afbeelding
Oline community | Blauw Research

Als marktonderzoekbureau vragen we onze online community leden dagelijks het hemd van het lijf. Om uit die antwoorden en conversaties inzichten voor onze klant te verzamelen. Maar waarom besteden mensen vrijwillig een deel van hun tijd online om onze vragen te beantwoorden? De respons bij deze onderzoeksvorm is namelijk extreem hoog, zo kwamen er bij onze Etos community wel 30.000 reacties binnen.

Omdat we nieuwsgierig werden naar wat mensen triggert om mee te doen, deden we intern onderzoek onder onze leden en kwamen achter hun motivatoren.

De 6 belangrijkste redenen om mee te doen aan een online community

Je zou misschien verwachten dat geld de nummer 1 reden is om lid te worden, maar verrassend genoeg blijkt dat zeker niet de enige drijfveer. We verzamelden onze bevindingen in een 6F-model: Fit, First, Feedback, Friendship, Fun en Finance.

Fit’ gaat over de link die je als respondent/consument met het onderwerp hebt. In hoeverre past het onderwerp van de community bij jouw persoonlijke interesses? Want hoe meer jij een fit hebt met het onderwerp, hoe meer je erover wil delen. Daarbij is de community een mooie mix van mensen die in meer of mindere mate een fit hebben. Daardoor is het een goede doorsnede van de samenleving. Mensen die helemaal geen fit hebben kom je niet tegen, omdat deze consumers niet actief genoeg zijn om informatie van te krijgen.

First Communityleden krijgen als eerste te zien waar organisaties zich mee bezig houden. Ze krijgen producten toegestuurd om te testen. Ze zien commercials al voordat ze op de buis zijn. Mensen staan graag op nummer 1 en vinden het heel leuk om als eerste op de hoogte te zijn en om advies gevraagd te worden. Zeker wanneer ze zich verbonden voelen met het onderwerp.

Feedback werkt bij een online community twee kanten op.

  1. Als lid kun je feedback/je mening geven aan organisatie
  2. De interactie tussen consument en bedrijf werkt prettig. Het lijntje tussen de organisatie en de community leden is kort, een bedrijf kan meteen aangeven wat ze doen met de feedback die de leden geven. Leden voelen zich gehoord en dit is een stimulans om vaker hun mening te geven.

Friendship Een online platform heeft een beetje een zelfde karakter als social media. Maar dan met mensen die je nog niet kent. Je leert nieuwe mensen dankzij een gemeenschappelijke interesse. Community leden hebben het gezellig en je ziet spontaan vriendschappen ontstaan. We hebben zelfs een aantal keren een meet & greet voor leden georganiseerd zodat leden en moderatoren van Blauw en de klant elkaar konden ontmoeten. Dit maakt een research community tot iets superpersoonlijks, de onderlinge engagement tussen de leden zorgt ook voor binding met het platform.

Fun Meedoen is fun! We hebben het over serieuze onderwerpen, maar op een luchtige manier gebracht. De tone of voice is informeel en laagdrempelig. Mensen worden niet alleen gevraagd om hun mening te geven, maar we gebruiken ook spelelementen ‘gamification’ om het leuker te maken. We doen een beroep op de creativiteit van onze leden en schrijven bijvoorbeeld een challenge uit waar ze hun beste idee rondom een thema kunnen geven of we vragen ze een mooie collage te maken.

Finance Aan het begin noemden we geld al als motivator. En natuurlijk is dat een reden. Maar de beloning die mensen krijgen staat totaal niet in verhouding met de hoeveelheid tijd die ze in de community steken.

Om je een idee te geven, de meest actieve leden die dagelijks online zijn verdienen daar ongeveer een tientje per maand mee. En dat is niet eens keiharde cash. Leden krijgen punten voor elke reactie die ze plaatsen en voor iedere challenge of game waar ze aan meedoen. Deze punten kunnen ze verzilveren in de community shop. Om zo te sparen voor bijvoorbeeld een boek, dvd of een cadeaubon.

Grappig om te weten: Waar finance bij face-to-face onderzoek de belangrijkste drijfveer is én blijft, wordt finance bij community research gaandeweg steeds minder belangrijk. De andere 5 F’s uit het 6F-model krijgen steeds meer de overhand. Het plezier dat mensen aan de community beleven vinden ze na een tijdje belangrijker dan de beloning die ze ervoor krijgen.

Meer weten?